Čím šijete spirály a dutinky?

Techniky pro šití šňůr, které mají kulatý nebo n-úhelníkový průřez

Čím šijete spirály a dutinky?

Příspěvekod BlueJane » ned 22. črc 2012 9:28:47

Čím šijete spirály a dutinky? Já mám ráda nymo a co můžu šít z něho, tak z něho šiju... akorát se mi zdá, že je u spirál to pak moc pruží... tak by mě zajímalo, z čeho šijete vy ostatní... potřebovala bych, aby mi spirála víc držela tvar, byla pevnější... máte někdo nějaký fígl nebo to prostě nejde? Budu se muset odhodlat a ušít jednu na vlasci, jestli to bude lepší...
A ještě taková maličkost... jedna známá mi teď říkala, že ona každou druhou řadu prostě udělá uzlík a utáhne to, aby měla šití pevnější... já jsem asi levá, tak jsem to zkoušela a jediné, čeho jsem dosáhla, že se mi asi napotřetí udělal uzlík, se kterým jsem bojovala hezky dlouho a naprosto mě to odradilo od podobných pokusů... děláte to taky tak někdo?
Uživatelský avatar
BlueJane
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned 06. kvě 2012 14:51:20
Bydliště: Olomouc
Úroveň: Nadšenec nadšený neutuchající... :-)

Re: Čím šijete spirály a dutinky?

Příspěvekod gianelle » ned 22. črc 2012 14:36:58

Já teda šiju většinu svých věcí na Nymu (občas s-lon a výjimečně fireline), včetně spirálek a dutinek a drží to - řekla bych že to není ani tak o niti, jak o utahování a o vlastnostech stehu, kterým tu dutinku/spirálku šiješ. Herringbone, spiral rope nebo klasická síťovka jsou spíš měkčí, obyčejná peyote dutinka zase bývá obvykle tužší.
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Čím šijete spirály a dutinky?

Příspěvekod BlueJane » ned 22. črc 2012 16:29:42

Děkuji...
Já jsem právě ušila tu hnědou peyotem download/file.php?id=1235&mode=view a když jsem ji šila, tak byla taková docela pevná a tuhá, ale po dokončení úplně "změkla"... jako by to nymo povolilo... nevím, čím to je, jestli nějaké špatné nymo nebo co, z těch několika cívek, co jsem si koupila, se mi jedno docela trhá a mělo by to být B, jako ostatní, které jsou teda o hodně pevnější...
Zkusím teda víc utahovat, snad se zadaří lépe... ještě moc zkušeností se spirálami nemám, heringbone se mi nějak moc nedaří utahovat... tak nevím, jestli by třeba nebylo lepší šít to dvojitou nití? Ale asi ne, že?
Uživatelský avatar
BlueJane
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned 06. kvě 2012 14:51:20
Bydliště: Olomouc
Úroveň: Nadšenec nadšený neutuchající... :-)

Re: Čím šijete spirály a dutinky?

Příspěvekod Zara » pon 23. črc 2012 11:04:02

Ahojky, já šiju většinou vlascem či silonem. Šila jsem s nim i twister spirálu a tvar drží pěkně.
Zara
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 25. kvě 2012 18:23:04
Bydliště: Rychvald
Úroveň: Úuplný začátečník nejsem, ale stále se mám co učit :)

Re: Čím šijete spirály a dutinky?

Příspěvekod gianelle » pon 23. črc 2012 11:41:17

BlueJane píše:Děkuji...
Já jsem právě ušila tu hnědou peyotem download/file.php?id=1235&mode=view a když jsem ji šila, tak byla taková docela pevná a tuhá, ale po dokončení úplně "změkla"... jako by to nymo povolilo... nevím, čím to je, jestli nějaké špatné nymo nebo co, z těch několika cívek, co jsem si koupila, se mi jedno docela trhá a mělo by to být B, jako ostatní, které jsou teda o hodně pevnější...
Zkusím teda víc utahovat, snad se zadaří lépe... ještě moc zkušeností se spirálami nemám, heringbone se mi nějak moc nedaří utahovat... tak nevím, jestli by třeba nebylo lepší šít to dvojitou nití? Ale asi ne, že?


Dívala jsem se na tvou herringbone dutinku cos sem vkládala a zdá se mi že je to fakt utažením.
(no a nejlíp se utahuje tak, že svoje šití pořád držíš v ruce, nit pořád napnutou a pouštíš jenom když dotahuješ přidaný korálek a utahuješ každý korálek samostatně - nikoliv třeba celou řadu nebo několik řad)
Dvojitá nit by v některých případech mohla pomoct, ale já osobně si myslím že přinese víc škody než užitku (rychle ucpe dírky v korálcích a znemožní opětovné provlékání, vysoká spotřeba nitě)
No a klidně se může stát i to, že bys měla vadné Nymo. Zkus vzít jinou cívku a uvidíš, třeba to bude lepší ;)
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Čím šijete spirály a dutinky?

Příspěvekod setapouch » pon 23. črc 2012 11:55:37

No, to mě právě překvapuje, že ti "zhadrovatěla" peyotka! Taky šiju nymem a peyotové roury mám fakt jako ropovod, i když se snažím je neutahovat tolik, jak jsem běžně při šití zvyklá. Rozhodně bych nestvořila náramek, protože na tak krátkém kousku to dostatečně neohnu :lol: Dvojitá nit asi nic nevyřeší, je opravdu třeba mít pořád nit utaženou ( přes prst, povolím jenom při provlíkání korálku a až na poslední chvilku) a po každém korálku opět utáhnu. Konec nyma pečlivě zapošívám, uzlíkuju mezi korálky a protahuju několikrát minulými řadami, aby se mi to nepovolilo...nový začátek taky pečlivě poprošívám a prouzluju a pak teprv pokračuju v dalším šití. Kroucený herinek je trošku volnější než peyot a normální herinek ještě trochu víc, na to přijdeš postupně, jak budeš zvládat různé typy rour. Hlavně se nevzdávej a zkoušej dál *thup*
Furt se něco děje...
http://www.vrbabinka.cz
setapouch
Borkyně měsíce |
 
Příspěvky: 2004
Registrován: stř 08. črc 2009 22:21:14
Bydliště: Vrchy
Úroveň: pokročilý student, dobře míněné rady a kritiky se přijímají


Zpět na Kulaté šňůry, dutinky, spirály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků