Voskování nitě

Obecná diskuze ohledně bižuterních kovodilů a návlekového materiálu. Jaké máte zkušenosti, jak ukončit který druh návlekového materiálu.

Voskování nitě

Příspěvekod Péťa » pon 06. čer 2011 8:31:12

V zahraničních knížkách se objevuje voskování nitě (nyma) včelím voskem, že dílo má být pevnější. Máte zkušenost? Případně stačila by k voskování třeba taková ta svíčka z krouceného vytlačováného plátku včelího vosku? Přijde mi nejsnáze získatelná. Díky. :)
Uživatelský avatar
Péťa
 
Příspěvky: 462
Registrován: stř 13. říj 2010 15:23:52
Bydliště: Praha 9 - Rajská zahrada
Úroveň: pokročilý začátečník, vítám konstruktivní kritiku

Re: Voskování nitě

Příspěvekod gianelle » pon 06. čer 2011 8:41:43

pořídila jsem si na to Thread Heaven (s voskem to nemá nic společného, ale nazývají to "kondicionérem na nit", takže určení to má asi stejné a klidně to vezmu na test za měsíc do Krkonoš) - no, myslím že to není bezpodmínečně nutné, ale má to něco do sebe, hlavně proti třepení nití. Dřív jsem to občas mázla o svíčku, když jsem měla pocit že by to mohlo "zlobit", takže to klidně vyzkoušej, asi asi by to ten vosk předem chtělo aspoň zahřát v ruce, přece jenom je dost tvrdý.
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Voskování nitě

Příspěvekod Péťa » pon 06. čer 2011 9:29:47

Aha, děkuju. Na vyzkoušení by to v Krkonoších bylo bezva. :)
Já četla toto - If you do not use wax, the project feels flimsy. Takže autor spíš podle mojí zdatnosti v angličtině poukazoval na pevnost. Asi to nebude tak žhavý s tou pevností podle toho co píšeš Gi, až někde narazím na tu svíčku tak to zkusím.
Jinak co přesně prosímtě myslíš třepením? Že se nit třepí na konci nebo že se protahováním rokajlem o ty hrany nařezávává a tím teda třepí až se následně může přetrhnout? Nebo obojí? Proti tomu přeřezávání by to bylo dobrý, i kdyby to pomohlo jen trochu.
Uživatelský avatar
Péťa
 
Příspěvky: 462
Registrován: stř 13. říj 2010 15:23:52
Bydliště: Praha 9 - Rajská zahrada
Úroveň: pokročilý začátečník, vítám konstruktivní kritiku

Re: Voskování nitě

Příspěvekod Miss Tattooo » pon 06. čer 2011 9:51:22

Mně Thread Heaven hodně pomohl proti cuchání s-lonu, a o něco méně se třepí u očka jehly. Pevnost ukáže čas :)
Uživatelský avatar
Miss Tattooo
Borkyně měsíce |||
 
Příspěvky: 1975
Registrován: čtv 12. srp 2010 9:56:07
Bydliště: Plzen
Úroveň: Lehce pokročilá přátelská osoba nesnášející nevyžádané rady :o)

Re: Voskování nitě

Příspěvekod gianelle » pon 06. čer 2011 10:08:37

no i co do pevnosti to může mít něco do sebe, protožeto tu niť obalí a v korálku je jaksi míň místa na nějaký pohyb, ale nějaký hodně zásadní efekt to nemá. No a proti třepení, je to asi tak jak píše Miss Tattooo, prostě při hrubším zacházení (a u s-lonu kdykoliv :D ) se tam občas přetrhne pár vlákýnek a když je jich moc, tak pak rupne niť, po navoskování je ta nit kompaktnější, ty vlákýnka drží u sebe a netřepí se to tak moc a pomáhá to i u očka jehly.
Problém je že je celkem problém :D to v ČR sehnat. Kdysi jsem to viděla v jakémsi obchodě pro vyšívačky, ale už to nemají. Já jsem si ho objednala loni z FMG.
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Voskování nitě

Příspěvekod Miss Tattooo » pon 06. čer 2011 10:40:51

Teď jsem ho viděla v nějakým e-shopu, už si to nepamatuju, ale taky pro vyšívačky. A zase když se to obalí moc, krásně to ucpává očko jehly, hotová lékaárnická práce :)
Uživatelský avatar
Miss Tattooo
Borkyně měsíce |||
 
Příspěvky: 1975
Registrován: čtv 12. srp 2010 9:56:07
Bydliště: Plzen
Úroveň: Lehce pokročilá přátelská osoba nesnášející nevyžádané rady :o)

Re: Voskování nitě

Příspěvekod ecica » pon 06. čer 2011 17:41:31

Když jsem studovala knižní vazbu, tak jsme natírali horní ořízku také včelím voskem - ochrana proti prachu. A jedna holčina mi doporučila místo včelího vosku (který je tuhý a občas udělal na ořízce hrudky) použít leštěnku na nábytek se včelím voskem. A fungovalo to naprosto skvěle. Žádný matlání tuhého vosku. Tak si myslím, že by se to dalo použít i na nitě. Jen je doicela problém sehnat i tu leštěnku :D
ecica
 
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 09. pro 2010 15:57:01


Zpět na Komponenty a návlekový materiál

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník