Patinování

Obecná diskuze ohledně bižuterních kovodilů a návlekového materiálu. Jaké máte zkušenosti, jak ukončit který druh návlekového materiálu.

Patinování

Příspěvekod janava » sob 03. říj 2009 10:32:53

Přeju všem pěkný den!
Mám otázku: máte někdo praktickou zkušenost s patinováním komponentů (drátů i ozdobných kousků)? Sem tam se tu mihne zmínka a dost by mě to zajímalo. Existuje k tomuto tématu nějaká literatura nebo www stránky?
Uživatelský avatar
janava
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 10. črc 2009 10:30:56
Bydliště: Tábor

Re: Patinování

Příspěvekod Zareta » sob 03. říj 2009 19:53:05

Já patinuju jenom stříbro a to 3 postupy:
oxidačním mořidlem (to když spěchám) na vatovou tyčinku naberu tekutinu, pošmrdlám co potřebuju a jak je to v odstínu, který chci, opláchnu, aby dál reakce nepokračovala. Pak obvykle vystupující plošky strhnu smirkovou houbičkou, aby vystoupil kontrast a je hotovo.
sirná játra - trochu rozpustím v teplé vodě a předmět ponořím a sleduju barvu tmavnutí. tady lze hodně experinmentovat se stínováním - to podle toho jak ponořuješ předmět (jako u batikování látky, když se dělají přechody a stínování). Opět jakmile dosáhnu odstínů jakých chci - opláchnout, aby se zastavila další oxidace.
Pokud nejsou sirná játra - lze si vypomoci vařeným vajíčkem. Uvařit vejce natvrdo, oloupat a rozpůlit a s patinovaným předmětem dát do horkého, suchého hrnce, kde se vejce předtím vařilo. A protože zmíněný slepičí produkt obsahuje síru, opět zoxiduje žádaný předmět, ale hlídání je tochu zdlouhavější a nedají se dělat přechody, ale patinuje to také dobře.
Uživatelský avatar
Zareta
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04. zář 2009 10:56:28
Bydliště: Východní Morava


Zpět na Komponenty a návlekový materiál

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron