Stránka 1 z 1

Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 16:51:25
od koralek
Ahoj, dá se prosím nějak vyrobit provizorní tkací rám? Když jsem dělala první (a zatím jediný) tkaný náramek, o nějakou takovou výrobu jsem se pokusila, ale moc se nepovedlo a náramek dopadl to hrozně. Teda ne že by hrozně vypadal, ale ten čas, co jsem nad tím seděla! Muselo to být několik hodin... Nebo nevím, jestli jsem dělala nějakou chybu přímo ve tkaní, mně prostě jedna řada trvala 5 minut. Prosím vás, co se tkaní věnujete, jak to mám rychle a dobře dělat? Jde to na koupeném rámu snadno? Nebo nenapadá vás, co jsem moha dělat za chybu - např. velikost korálků atd... Díky.

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 18:20:47
od gianelle
Kdysi dááávno (cca před 8 - 10 lety) jsem občas cosi málo tkala, ještě mám snad někde uložený stav ještě s rozpracovaným náramkem :D
Začínala jsem taky s provizorním rámem, byly to nějaké čtyři laťky (po dvou stejně dlouhé) slepené do obdélníku, na osnovu obuvnické nitě, na vlastní tkaní tenký vlasec, rokajl v podstatě jakýkoliv od 12/0 do 8/0, Preciosa nebo pečlivě přebíraná čína.
I na tom provizorním stavu to ale bylo poměrně rychlé.
Na kupovaném stavu byla práce výrazně pohodlnější (hlavně bylo víc místa pro manipulaci s jehlou), ale že by byla nějak výrazně rychlejší se říct nedá.
Když to takhle zpětně posuzuju, tak co se týče rychlosti, je to zhruba stejně rychlé a nebo rychlejší než výroba stejně širokého šitého náramku ze stejného materiálu.

PS: přesunula jsem do vhodnější sekce. Sekce "galerie" je jen na fotky výrobků, sekce "techniky" je na pokec o technikách, dík za pochopení.

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 19:23:35
od raficka
Jestli můžu poradit..jeden čas jsem hodně tkala náramky a jiné..měla jsem koupenej tkací stav ale nejlíp a nejrychleji se mi to dělalo na obyčejným prkně,do kterýho jsem natloukla 2 řady hřebíků..ani jsem to neměla natlučeno moc rovně..už ani nevím,proč jsem si vzala to prkno..možná,že to bylo,těsně po přestěhování a asi jsem zrovna ten stav nemohla najít :))...pak jsem se vypracovala,že než se mně uvařila příloha při vaření,tak jsem měla náramek...dělala jsem potom taky náramky s jmény na krk pro psy a taky malé obrázky,které mám dodnes pověšené v oknech...zrovna v avataru mám jeden...když jsem pak ten stav našla,tak jsem ho darovala...když jsem dělal ty obrázky,které měly na šířku něco okolo 3cm,tak se po navlíknutí korálků na jehlu dobře "opíralo" o prkno a snadněji se to všechno provlíklo ..to prkno jsem měla přibližně na šířku oklo 20cm a na výšku asi 45-50cm...když jsem si sedla,tak jsem si ho postavila na stehna a opřela o stůl...a ty obrázky jsem si kreslila sama do čtvereč.papíru..dají se použít i nějaké motivy z kříž.vyšívání

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 19:29:31
od hribejana
Ahoj, s tkanim jsem kdysi pred 15 lety zacinala :-D udelala jsem si ho doma sama, z kousku palubky, co mel tata v garazi.
Jen jednoducha konstrukce tvaru U se dvemi hrebiky na pripevneni niti. Tenhle na obrazku je muj druhy, pomerne dlouhy i na nahrdelniky, ale kratsi je lepsi na manipulaci i spotrebu niti. Zkousela jsem si tam udelat drazky, ale nebyla jsem tak sikovna aby byly rovne, takze na druhe strane jsem se na to vykaslala, usporadala nite rucne a prilepila izolepou. Vetsinu svych tkanych veci jsem delala na tomto. Az po letech jsem si koupila "origos" ale ze by byl o tolik lepsi nez "muj vyrobeny" se rict nedalo, jen lip vypada :-DDulezite je poradne utahnout nite, aby byly opravdu napnute!!!
Obrázek
Obrázek

Omlouvam se za foto, je chudak cely zapraseny :-D

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 19:37:59
od mmartanek
Co se té rychlosti týče, napadá mě akorát, jestli to netkáš nějak zbytečně složitě, můžeš zkusit najít více návodů, jestli to třeba z některého nepůjde líp pochopit. Já si třeba myslela, že je to podobnější klasickému tkaní, kdy se osnovou projíždí střídavě nitě horem a dolem, asi by to u korálků taky fungovalo, ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše :-)

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 19:47:54
od gianelle
mmartanek píše:Co se té rychlosti týče, napadá mě akorát, jestli to netkáš nějak zbytečně složitě, můžeš zkusit najít více návodů, jestli to třeba z některého nepůjde líp pochopit. Já si třeba myslela, že je to podobnější klasickému tkaní, kdy se osnovou projíždí střídavě nitě horem a dolem, asi by to u korálků taky fungovalo, ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše :-)

to je taky fakt, já jsem teda "tkala" tak, že navleču korálky na jehlu, přiložím pod osnovu, protáhnu jehlu "ven" a pak ji protáhnu korálky zpět, ale tentokrát nad osnovou. Což přibývá rychle. Ale v některých návodech je taky uvedený ten klasický a zdlouhavější postup.

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 22:26:09
od koralek
Díky všem za odpovědi. Je pravda, že jsem ty nitě (nebo možná tenký bavlnky? Už si ani nejsem úplně jistá) neměla pořádně utažený, možná to byl problém. Asi bych si taky měla dát víc práce se stavem - měla jsem spíš něco na způsob, jak psala raficka. No a nepoužívala jsem jehlu (zatím jsem se nějak nedokopala k tomu si ji koupit), což určitě zpomaluje - i když zas tak tlustej náramek to nebyl, aby se to nedalo provlíknout... No, tak možná to někdy ještě zkusím s nějakou lepší přípravou... Všem vám děkuju.:)
P.S. Pardon, že jsem to dala do blbý sekce, spletla jsem si je...

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 22:50:39
od raficka
To si bez jehly neumím ani představit ;) ..měla jsem na to specielní jehlu..takovou hodně dlouhou,koupenou v tex.galantérii,asi za 12,-kč..to rozhodně práci usnadní a zrychlí

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 23. bře 2014 22:59:47
od gianelle
No, to asi bude ono, bez jehly to musí být strašná drbačka. Stačí obyč jehla na korálky (z každé galanterie nebo korálkárny) a nebo ta spešl dlouhá, jak psala raficka - a uvidíš že to hnedka bude lepší

(co se umístění týče, je to v pohodě, každý se může ukliknout ;) už je to přesunuté ;))

Re: Tkané náramky

PříspěvekNapsal: ned 06. dub 2014 22:09:48
od halina
Mela jsem rám v podstatě podobný jako ostatní ale drážky na nitě jsem si vyřezala lupínkovou (doufám že se to tak jmenuje) pilkou.