Na kolik procent zmenšit fotku v programu malování ?

Jak fotit bižu, jak fotit cokoliv jiného, fotografická technika, úpravy obrázků v počítači

Na kolik procent zmenšit fotku v programu malování ?

Příspěvekod Martinak22 » pát 06. led 2012 14:46:12

Nevíte někdo na kolik procent z původních sto je ideální zmenšit fotku v programu malování? Dělám to 16x16% ale přijde mi to oproti vačim fotkám hodně malý :-) ... Nějak to nemůžu vychytat, jsem strašnej antitalent na tyhle věci :oops: ... Díky za odpovědi :-)
Martinak22
 
Příspěvky: 201
Registrován: úte 13. pro 2011 13:12:16

Re: Na kolik procent zmenšit fotku v programu malování ?

Příspěvekod gianelle » pát 06. led 2012 15:31:13

Tady toto je dost problematické.
Nepracuju s programem Malování (a pokud to s focením myslíš trochu vážně, popřemýšlela bych o nějakém plnohodnotném grafickém editoru, nevím sice jaké funkce nabízí aktuální verze Malování, ale hádám že to pořád bude stejné "šidítko", jako když jsem se s ním ještě před X lety setkávala ;) ), ale se zmenšováním fotek je to asi takovéto:

Z foťáku dostaneš fotku o nějakých rozměrech (udává se v pixelech (px) a většinou to je něco kolem 4000 x 3000 bodů) ale různé foťáky mohou při různém nastavení produkovat různě velké fotky. Takže ono říct nějak obecně "dej to na 16%" nejde, když nevím jakou fotku ti ten foťák "vyplivne" a jestli tu fotku třeba ještě před tím zmenšováním třeba neořízneš. Ta procenta jsou zrádná a nejlepší by bylo mít možnost nastavit si v programu při zmenšování nikoliv procenta, ale přímo pixely.

Já třeba upravuju fotky v programech jako Adobe Photoshop (placený) nebo Gimp (zdarma, je sice trochu "složitější" a možná nepřehledný, ale doporučuju) a fotku zmenšuju asi takto:
Nahraju fotku z libovolného zdroje, pokud je potřeba, tak oříznu (abych tam neměla moc toho nezajímavého pozadí), upravím věci jako jas/kontrast/úrovně ... a pak zmenším ("Změnit velikost obrazu" nebo podobná položka v menu), kde nastavím volbu, aby program zachovával poměr stran a pak nastavím šířku obrázku na 500 px. Výška obrázku se potom přepočítá tak, aby poměr stran zůstal zachovaný a obrázek se nezdeformoval.

Na prohlížení na webu jsou dobré obrázky zhruba 500 x 400 až 800 x 600, aby se pohodlně prohlížely. Pro prohlížení na monitoru jsou dobré fotky které svými rozměry zhruba odpovídají tvému rozlišení obrazovky a pokud budeš chtít fotky tisknout, tak "čím větší, tím lepší"

(ještě dalším parametrem fotky je to, kolik místa zabere na disku a s tím souvisí i jpeg komprese, ale o tom třeba příště ;) )
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!

Re: Na kolik procent zmenšit fotku v programu malování ?

Příspěvekod Martinak22 » pát 06. led 2012 15:38:58

Uff :-D ! Tak tuhle odpověď si přepíšu a pak se budu snažit :-D !!! Stáhla jsem si picasa, ten je pro mě docela pochopitelnej, tak až ho budu zvládat úplně, zkusím jít na Gimp :-), děkuju moc Gi *thup*
Martinak22
 
Příspěvky: 201
Registrován: úte 13. pro 2011 13:12:16

Re: Na kolik procent zmenšit fotku v programu malování ?

Příspěvekod gianelle » pát 06. led 2012 15:41:38

podobná problematika se ještě řeší v tomto tématu - ale to snad na později - kdybys třeba chtěla mít všechny fotky i po změně rozměrů přesně čtveraté a tak ...
viewtopic.php?f=32&t=1785

Držím palce, snad se práce zdaří ;)
Uživatelský avatar
gianelle
Admin / Borkyně měsíce II
 
Příspěvky: 2803
Registrován: úte 09. čer 2009 14:54:44
Bydliště: Šumperk +- 7 km / občas Brno
Úroveň: Dammit, Jim, I'm a beader, not an admin!


Zpět na Fotografování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron